מרכזי צעירים בנגב

 

ל"קולות בנגב" ניסיון רב שנים בהפעלת צעירים בכל רחבי הדרום בשותפות עם גופים רבים. "קולות בנגב" הינה גוף אשר מהווה תשתית וגוף מפעיל של מרכזי צעירים רבים באזור הדרום וגם של קבוצות צעירים אחרות.

בתחום זה, קולות בנגב פוגשת את הצעירים במסלולים השונים המשמעותיים בחייהם, וכך מלווה אותם משחרורם מהשירות הצבאי, במהלך הלימודים וגם במרכזי הצעירים.
העשייה של קולות בנגב בתחום הצעירים מאפשרת יצירת חינוך מתמשך לקידומם של והובלתם של צעירים את יישוביהם באזור הנגב.

ramon

מרכזי צעירים
מרכזי הצעירים הינם מרכזים המטפלים באוכלוסיית הצעירים בעיר בגילאי 18-35 ומטרתם לספק תמיכה, הכוונה וייעוץ בכל הקשור להשכלה גבוהה, תעסוקה, תרבות ופנאי, מנהיגות מקומית ובית חם ליזמים חברתיים.
למיזם זה שותפים, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, הג'וינט, הרשות המקומית, קרן גרוס, שיקום שכונות ומשרד הביטחון.

"קולות בנגב" מהווה מקור הכשרה וליווי מקצועי עבור צוותים של מרכזי צעירים בערים השונות ברחבי הדרום. מקור הכשרה וליווי מקצועי אלה באים לידי ביטוי בתפעול, בניית שותפויות, סיוע בגיוס משאבים, הפעלת קבוצות מנהיגות, הפעלה והנחיית סדנאות חיילים.
קולות בנגב מפעילה את מרכזי הצעירים הבאים: אופקים, קריית גת, קרית מלאכי, באר-שבע, ערד, ירוחם, מצפה רמון, אילת ורהט.

לפרטים נוספים, לחץ כאן.

בין הפרויקטים המובילים במרכזי הצעירים:

סדנאות הכנה לשחרור משירות צבאי בערי הפריפריה הדרומית
"קולות בנגב" מנחה סדנאות לקבוצות חיילי צה"ל משנת 2007, במספר ערים בדרום: ירוחם, דימונה, ערד, קריית גת, קריית מלאכי, אופקים, נתיבות ושדרות.
הפרויקט מנוהל וממומן על ידי קרן גרוס, הרשויות המקומיות, יחידת מופ"ת- צה"ל ומשרד הביטחון – היחידה להכוונת חיילים משוחררים.
סדנאות אלו מהוות חלק מכלל הפעילויות המתקיימות על ידי הגופים כחלק מההכנה לשחרור מצה"ל ולהשתלבותם של הצעירים בחברה האזרחית בצורה המיטבית. בכל שנה מתקיימות הסדנאות בשני מחזורים בחורף ובקיץ, והשתתפו בהם עד כה מאות חיילים ברחבי הנגב.

התכנית למנהיגות צעירים בנגב
התכנית מקדמת את יישובי הפריפריה בנגב באמצעות עידוד מעורבותם החברתית ומחויבותם הקהילתית של הסטודנטים בני היישוב כלפי יישוביהם.
קבוצת הסטודנטים בני המקום הינה אוכלוסייה פוטנציאלית ממנה תצמח קבוצת מנהיגים שעתידה להוות מודל מנהיגותי, חברתי ואקדמי לצעירים נוספים, קבוצה שתפעל לשיפור החינוך ביישוב.

לתכנית היבטים עיוניים ומעשיים ומחייבת פעילות ונוכחות של הסטודנטים ביישוב עצמו וכוללת מפגשים קבוצתיים אחת לשבוע במרכז הצעירים ביישוב בהם הקבוצה לומדת על היישוב ותולדותיו, מכירה את צרכי היישוב בדגש מערכת החינוך, מגייסת שותפים ובונה מיזם חינוכי-חברתי אותו תוביל ביישוב.
במהלך השנה יתקיימו מספר מפגשים אזוריים של הקבוצות לשם למידה משותפת של כל הקבוצות של כלל היישובים המשתתפים בתכנית.

התכנית מיועדת לסטודנטים המתגוררים ביישובים: מצפה רמון, שדרות, דימונה, נתיבות, קריית גת, אופקים, קריית מלאכי, ערד, ירוחם ומועצה אזורית שער הנגב.

התכנית מייסודה של חברת גזית-גלוב ופועלת בשיתוף עם מרכזי הצעירים בנגב, קולות בנגב, תכנית בוחרים מחר של הסוכנות היהודית, הג'וינט והרשויות המקומיות.

בנוסף, לאחרונה, נוצר שיתוף פעולה עם המכללה האקדמית ספיר, עם החיבור המתבקש בין המחלקות האקדמיות למרכזי צעירים במטרה לתת מענה מלא לסטודנטים תושבי ערי אזור הדרום, באמצעות פרויקטים המאפשרים את שילוב עולם הלימוד בחיי היומיום באותם היישובים.

malachi

 

פרלמנט צעירי הנגב

פרלמנט צעירי הנגב הוא לובי אזרחי השואף לייצג את כלל צעירי הנגב אל מול מקבלי ההחלטות, תוך התחשבות במאפיינים הייחודיים של הנגב ותושביו, ומתוך רצון לחולל שינוי בר-קיימא המשתף את כלל תושבי האזור. לפרטים נוספים, לחץ כאן. 

קבוצות צעירים אחרות
"קולות בנגב" מכשירה ומנחה קבוצות צעירים נוספות בשיתוף עם גופים אחרים. מערך הכשרה ופיתוח הדרכה זה מאפשר ליצור אצל הצעירים והסטודנטים תודעה ומחויבות חברתית ארוכת טווח שתלווה אותם בחייהם כבוגרים בחברה הישראלית.
קהל יעד: צעירים וסטודנטים בעלי רצון לנתינה ומעורבות חברתית אשר בתמורת פעילותם מקבלים מלגה. גיוס הסטודנטים לפרויקטים המגוונים נעשה על ידי צוות היחידה למעורבות חברתית של מכללת ספיר והגופים החיצוניים לספיר איתם אנו עובדים.

הפרויקטים:

  • פרויקט "צל"ש": קבוצת סטודנטים ממכללת אשקלון המסייעים לקשישים ניצולי שואה בהתאם לצרכיהם. בשיתוף עם דיקן הסטודנטים של מכללת אשקלון וקרן אלעזרא.
  • "בדרך לדיאלוג": קבוצת סטודנטים דו-לאומית ממכללת ספיר דנים על היחסים בין שני העמים. בשיתוף עם היחידה למעורבות חברתית של דיקן הסטודנטים של מכללת ספיר.
  • מכינה לסטודנטים בדואים במכללת ספיר: תכנית ייחודית להעצמה ולתמיכה בתלמידי מכינות מהמגזר הבדואי, בהנחיית צוות יהודי-ערבי. בשיתוף עם יחידת המכינות קדם האקדמאיות של מכללת ספיר.
  • "בדרך למעורבות חברתית": קבוצת סטודנטים עולים מברה"מ לשעבר ממכללת ספיר דנים על החוויות והקשיים בהיטמעות בחברה הישראלית, ועוברים תהליך העצמה אישית בתוך הקבוצה. בשיתוף עם היחידה למעורבות חברתית של דיקן הסטודנטים של מכללת ספיר .