אודות

 

"קולות בנגב" הוקמה בשנת 1995 כמדרשה פלורליסטית ללמידה, מפגש וחינוך בנגב על-מנת לתת מענה לצורך בשיח מעמיק ומחבר בין היחיד והחברה: בין המרחב האישי למרחב הקהילתי, בין המעשה החברתי לעשייה הפוליטית ובין קבוצות בקונפליקט.

עם השנים, התפתחה העמותה והפכה למובילה בתחום של הכשרת מנחי קבוצות עם התמחות בסביבה של קונפליקטים ורב-תרבותיות, ובשנת 2006 הקימה את בית הספר להכשרת מנחי קבוצות בשיתוף עם המכללה האקדמית ספיר.

"קולות בנגב" מפעילה קבוצות וסדנאות בקרב קהילת הדרום המגוונת, במטרה לקדם דמוקרטיה ושוויון ולפתח מנהיגות מקומית בנגב, כאשר דגש הפעילות הינו בהובלת יחידים וקבוצות לשינוי חברתי אקטיביסט.

"קולות בנגב" מכשירה מנחים – באמצעות מיקודים שונים של תרבות ואוכלוסייה, על מנת לענות לצרכים הייחודיים של כל קבוצה, להתמחות בזיהויים, לאפשר קיומן של זהויות שונות ועל מנת לקדם פיתוח והנהגה בכל קבוצה ומתוך כל קבוצה- לכלל האוכלוסייה. הבחירה בהתמקדות בעבודה קבוצתית מוכיחה עצמה עד היום: אופי פעולה זו, מאפשרת ל"קולות בנגב" לחזק, להעצים ולהעניק כלים לתושבי הדרום, כך שייצרו שיח הידברות מאפשר שישפיע לטובת החברה בישראל.

כמו כן, "קולות בנגב" פעילה ומפעילה פרויקטים במכללות הדרום השונות, מרכזי צעירים ובישובים שונים ברחבי הנגב.

ומשנת 2014 העמותה מהווה הגוף המפעיל של מרכזי הצעירים בנגב: קרית גת, שדרות, אופקים, נתיבות, באר שבע, ערד, דימונה, ירוחם, מצפה רמון ואילת.

משרדי העמותה ממוקמים במכללה האקדמית ספיר.

מטרות העמותה:

  • חיזוק יכולות ההנהגה, ההנחיה והעבודה האנושית בקרב תושבי הדרום.
  • פיתוח וטיפוח הקידום החברתי של קהילות מקומיות, יחידים וקבוצות, המחויבים לשינוי חברתי בישראל.
  • מתן אפשרות שווה לתושבי הנגב לקחת חלק בסדנאות וקורסים ולהגדיל את אפשרויות הפרנסה שלהם באמצעות ההכשרה כמנחי קבוצות.

מה השיגה "קולות בנגב" עד כה:

  • עד כה התקיימו מעל 200 סדנאות בהן השתתפו כ- 2,500 איש. רוב הסדנאות בין 56 ל-480 שעות.
  • כמו כן, התקיימו סמינרים קצרים בני 3-5 ימי הנחיה לכ-1,000 תלמידי כיתות ז' ולכ-2,000 חיילים לקראת שחרור מהשירות הצבאי.
  • קבלת פרס ליבהבר לעידוד סובלנות דתית ופתיחות תרבותית שהוענק בשנת תשס"ג לשרון לשם-זינגר (במשותף עם גילי זיון ממרכז יעקב הרצוג) על פרויקט בתי המדרש של העמותה.
  • קבלת פרס הצטיינות על הקורס "הכשרת מנחי קבוצות דו-לאומי לשלום", במסגרת כנס סכנין-אורנים לחינוך לסובלנות ולחיים משותפים לשנת 2010.

מיקום קולות בנגב בקמפוס ספיר:

mapaperspec_N9